Diety a nejznámější stravovací styly: je jedlý hmyz vhodný pro všechny?

Lidé se stále více začínají zajímat o zdravý životní styl a s tím souvisí i změna stravování. Pomocí správně složeného jídelníčku lze nejen shodit přebytečná kila, ale také vyřešit dlouhodobé zdravotní potíže nebo si zajistit dobrou kondici až do vysokého věku. Je možné do specifických stravovacích stylů zařadit jedlý hmyz?

V následujícím článku se zaměříme na diety pro lidi se zdravotními omezeními, ale i na typy stravování, které volí sportovci nebo lidé, kteří mají pro svou speciální stravu etické či jiné důvody. 

Hlavní otázkou, kterou jsme si položili, zněla: Je možné a vhodné zařadit do stravy jedlý hmyz?

Stravovací omezení & zdravotní diety

Alergie

Někteří lidé se konzumaci jedlého hmyzu vyhýbají, protože mají strach, že jim sušení cvrčci, sarančata nebo červíci mohou způsobit silnou alergickou reakci. 

Mezi 14 hlavními alergeny, kterou je povinné uvádět například na jídelních lístcích nebo ve složení potravin hmyz nenajdete, ale lidé, kteří mají problém s korýši, měkkýši a mořskými plody by se konzumaci jedlého hmyzu měli raději vyhnout. Některé druhy jedlého hmyzu totiž obsahují látku chitin, která alergikům může způsobit vážné zdravotní problémy.

Pro ty, kteří netrpí potravinovou alergií, ale trápí je spíše alergie na hmyzí bodnutí, máme o něco lepší zprávu. Tyto dvě alergické reakce fungují na trošku jiném principu, a proto by pro vás jedlý hmyz neměl představovat hrozbu. Nicméně opatrnost je na místě a doporučujeme vyzkoušet nejprve opatrně zkonzumovat malé množství jedlého hmyzu a sledovat, zda se neprojeví náhle vzniklá nevolnost, svědění, bolest břicha, otok nebo vyrážka. V takovém případě se patrně jedná o alergickou reakci. V konzumaci určitě nepokračujte a o reakci informujte lékaře.

A pro alergiky (ale i pro ostatní) tu máme ještě jednu užitečnou radu, která vám může zachránit život - nikdy nekonzumujte náhodný hmyz ve volné přírodě. Může být kontaminovaný toxickými hnojivy nebo jinými látkami a také nikdy nemáte jistotu, co to vlastně jíte!

Pokud chcete v jídle experimentovat, zvolte si ověřené a kvalitní produkty s jedlým hmyzem z hmyzích farem z e-shopu Hmyzarna.cz

Bezlepková dieta

Alergie na lepek, nesnášenlivost lepku, celiakie a další autoimunitní onemocnění spojené s nesnášenlivostí lepku znepříjemňují život tisícům lidí v ČR. Nemocné spojuje to, že by neměli konzumovat gluten, který tvoří komplex bílkovin v obilovinách (nejčastěji v pšenici, ale vyskytuje se i v ječmeni, v žitě atd.). 

Řešením nesnášenlivosti lepku je pouze jeho vynechání ze stravy. To znamená často nejen velké omezení v pestrosti jídelníčku, ale také hledání vhodných alternativ, které by dokázaly běžnou mouku nahradit a zároveň tělu přinést dostatečné množství živin a jiných prospěšných látek. 

Velkou otázkou je nahrazení bílkovin ve stravě v dostatečné míře. A právě s tím může osobám s alergií nebo intolerancí lepku pomoci sušený jedlý hmyz.

Hmyz je totiž nejen zdrojem kvalitního proteinu, který je důležitý pro tvorbu svalů, fungování imunitního systému a pro látkovou výměnu, ale také je zdrojem vitamínů, aminokyselin, zdravých tuků a antioxidantů. Některé druhy hmyzu ho obsahují až 65 %.

Mouka z cvrčků může být řešení, jak v nejrůznějších receptech zastoupit pšeničnou mouku a přitom získat chuťově zajímavý a nutričně vyvážený pokrm. Skvělou volbou jsou pak i bezlepkové těstoviny z červené čočky s cvrčí moukou, díky kterým jde velmi snadno připravit chutné, zdravé a výživné jídlo, které chutná všem.

Více informací v článku:
Jaké druhy hmyzu jsou jedlé?

Histaminová intolerance

Histaminová dieta je zvláštním typem úpravy stravování. Drží se pouze krátkodobě (max. 4 týdny) a účelem úpravy jídelníčku je odhalit, které potraviny způsobují potíže a kterých bychom se při nepříjemných příznacích měli vyvarovat.

Histamin je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle, ale i v přijímaných potravinách. Jeho množství se liší nejen podle typu potraviny, ale i podle mnoha dalších faktorů, jakými jsou například způsob skladování či stáří potraviny. 

Příznaky histaminové intolerance také nejsou zcela jednoznačné a nelze je lékařsky jednoznačně prokázat. Objevit se může například svědivá vyrážka, bolest hlavy spojená se závratí, bolest břicha, průjem, nadýmání, problémy s dýcháním či pokles krevního tlaku a zrychlený tep.

Dietní omezení pomáhá odhalit, co potíže způsobuje. Mezi nejčastější “viníky” se řadí alkohol, rajčata, špenát, lilek a fermentované či konzervované potraviny.

Pro histaminovou dietu se doporučuje konzumovat lehká jídla složené z kvalitních surovin. Stejně jako u jiných typů diet i zde se doporučuje omezit průmyslově zpracované potraviny s nejasným složením. Pokrmy si připravujte sami a dbejte na dobré skladování a na to, aby nedocházelo k nežádoucí kontaminaci.

V případě HIT diety existují sice seznamy “povolených” a “zakázaných” potravin, ale vzhledem k tomu, že na příčinách histaminové intolerance se neshodnou ani odborníci, nelze jednoznačně říct, zda je jedlý hmyz pro tento způsob stravování vhodný či nikoliv.

Pokud chcete jedlý hmyz vyzkoušet a víte, že by se u vás mohly projevit příznaky histaminové intolerance, doporučujeme ochutnat malé množství a počkat, jak tělo zareaguje. 

V žádném případě ale konzumaci jedlého hmyzu nedoporučujeme, pokud se u vás projeví příznaky jako průjem, křeče nebo nadýmání.

Alergie na laktózu, alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Lidské tělo občas reaguje na některé složky potravy nepřiměřenou reakcí. Častým zdrojem problémů je kravské mléko, které může způsobovat bolesti břicha, křeče či průjmy. U dětí se hojně objevuje alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), u dospělé populace pak s věkem přibývá alergií na mléko, alergií na laktózu nebo laktózová intolerance. Na vině je nejčastěji úbytek enzymu laktázy, který je zodpovědný za štěpení laktózy.

Bezmléčná dieta a bezlaktózová dieta patří k těm mírnějším, ačkoliv je potřeba hlídat si složení, protože mléko nebo výtažky z něj se objevují i v produktech, kde byste to možná nečekali. U některých lidí se mohou příznaky alergie nebo intolerance objevit i po konzumaci sojového mléka, ale naštěstí existuje mnoho alternativních produktů, které dokáží mléko alespoň částečně nahradit.

Z hlediska bezmléčné diety je jedlý hmyz sám o sobě bezproblémovou potravinou. Samotný hmyz laktózu neobsahuje, ani není nijak kontaminovaný. Bez problémů si můžete pochutnat na hmyzích chipsech, snídaňových cereáliích s hmyzím proteinem nebo na proteinových nápojích se sušeným hmyzem. V kombinaci s rostlinným mlékem chutnají totiž skvěle!

Pozor je potřeba dát na produkty s obsahem prášku z jedlého hmyzu, jako jsou například čokolády s červíky nebo oříšková másla s hmyzem a další sladké pochutiny, kde se vyskytuje sušené mléko.

Sportovní stravování nebo redukční diety

Keto dieta

Keto dieta nebo také nízkosacharidová dieta spočívá v radikálním snížení množství sacharidů v denním příjmu.

Cílem je, aby organismus spustil proces nazývaný ketóza, při kterém dochází ke spalování tuků, které tělu dodávají energii místo obvyklých cukrů. Při keto dietě by měl člověk přijmout ve stravě maximálně 50 g sacharidů denně a nahradit je v dostatečném množství bílkovinami a tuky.

Keto dieta se využívá ve zdravotnictví jako terapie při léčbě některých onemocnění, ale v současné době ji využívají lidé, kteří chtějí během krátké doby optimalizovat svou váhu.

U keto diety, stejně jako u jiných redukčních diet, je velmi důležité správné nastavení makroživin. Jídelníček pro tento speciální druh stravy by měl sestavit nutriční specialista nebo dietolog po předchozí důkladné analýze zdravotního stavu.

Při keto dietě by jídelníček měly tvořit především čerstvé a nutričně bohaté potraviny. Raději než po předražených produktech se značkou keto, se vyplatí sáhnout po průmyslově nezpracovaných potravinách kvalitního původu.

Zařadit můžete živočišné produkty, které jsou bohatým zdrojem bílkovin (maso, vejce, ryby), bobuloviny, velké množství zeleniny neobsahující škrob a také tučný tvaroh, sýry a další mléčné produkty. 

Jedlý hmyz je v keto dietě vítaným zpestřením. Díky vysokému procentu bílkovin zaženou sušení cvrčci nebo sarančata hlad i chutě na sladké. Sušení jedlí červíci navíc obsahují i větší množství tuku, a tak pomohou doplnit energii jako zdravá a netradiční svačinka.

Cvrččí mouka je pak skvělou alternativou, díky které můžete připravovat běžné pokrmy, ale s mnohem lepší výživovou hodnotou.

Sušení jedlí červíci

Odvažte se okusit netradiční pochoutku a vyzkoušejte křupavé jedlé červíky v mnoha různých příchutích.

V nabídce máme pražené červíky od Sens, Crunchy, Black Food Market, sušené červíky od značky Party Bugs, Grig a nechybí ani populární křupaví červíci od WormUP.

Sušení jedlí červíci

Paleo stravování

Myslíte si, že od pračlověka udělalo lidstvo velký pokrok? Zastánci paleo stravování si to nemyslí. Trávicí soustava je od dob pravěku stejná - tedy uzpůsobená tomu přijímat pouze průmyslově nedotčenou potravu. 

Vyznavači paleo konzumují maso, vejce, ovoce, zeleninu, semínka a ořechy. Kromě obilovin jsou tabu i luštěniny, brambory a mléčné výrobky.

Strava jeskynních lidí je bohatá na bílkoviny, ale na rozdíl od nízkosacharidových diet, nijak neomezuje příjem sacharidů. I pomocí této diety se dá efektivně zhubnout. Důležité je ale dbát i přes poměrně přísná omezení ve skladbě jídelníčku na vyváženost a dostatečný přísun minerálů a vitamínů.

Maso, které paleo příznivci konzumují, by mělo pocházet za zvířat, která jsou krmena pouze trávou a nebo by se mělo jednat o divokou zvěř. Nejsou vhodná zvířata chovaná ve velkochovech a krmná obilnou směsí či jinými průmyslovými krmivy.

Hmyz chovaný na hmyzích farmách sice přichází do styku s obilným šrotem, ale ten slouží jako podestýlka.  Hmyz na farmách konzumuje především ovoce nebo zeleninu a díky tomu splňuje kritéria pro to, aby se mohl stát součástí paleo kuchyně. Navíc, jedlý hmyz není nijak intoxikovaný postřiky a hnojivy. To jde také ruku v ruce s principy paleo stravování, které kromě výživové hodnoty klade důraz i na ekologii a udržitelnost.

Novodobí lovci a sběrači už cvrčky, ani kobylky nemusí nahánět po louce, stačí je hodit do košíku na e-shopu Hmyzarna.cz

Jako zpestření stravy se hodí především sušený hmyz Natural bez příchutě nebo cvrččí mouka bez dalších příměsí.

Carnivore

Vyznavači carnivore diety by se souhrnně dali nazvat opravdovými masožrouty. Principem totiž je, sestavit svůj jídelníček pouze a jen z živočišných produktů. Na jídelním talíři carnivore strávníka budete marně hledat cokoliv rostlinného původu.

Podle různých zdrojů je carnivore stravování vhodné pro redukci váhy, ale i pro léčbu některých autoimunitních onemocnění.

Díky tomu, že maso má výrazný sytící efekt, je tělo dobře zásobeno nejen živinami, ale také vitamíny a minerály. Na rozdíl od rostlin jsou živočišné produkty kvalitního původu údajně méně zasažené toxiny a škodlivými látkami. Tělo je lépe přijímá a je na ně vývojem daleko lépe adaptováno než na konzumaci rostlinné stravy. To jsou premisy, ze kterých teorie carnivore diet vychází.

Jedlý hmyz je považován za “maso”, a tudíž je vhodným doplňkem i pro tento styl stravování. Chroupání sušených cvrčků u televize nebo sušené kobylky jako zdravá svačinka určitě přijdou k chuti a v jídelníčku nezpůsobí katastrofu.

Low carb

Stravování low carb, tedy nízkosacharidová dieta patří mezi vůbec nejrozšířenější styly zdravého a vyváženého stravování. Základní pilířem je omezení potraviny s vysokým podílem sacharidů a jejich nahrazení potravinami bohatými na tuky a na bílkoviny.

Tento způsob skladby jídelníčku byl ve své době přelomový. Do té doby totiž frčely především nízkotučné diety, kde vyšší dávky sacharidů nepředstavovaly problém. Nejnovější vědecké průzkumy ale prokazují, že vyšší hladiny sacharidů ve stravě mohou stát za rozvojem obezity a dalších civilizačních chorob.

Low carb je o něco benevolentnější než keto dieta a podle různých zdrojů by se při nízkosacharidovém příjmu měla hladina sacharidů pohybovat v rozmezí 100 - 150 g/den.

Při sestavování stravovacího plánu jsou preferované surové, nezpracované potraviny nejvyšší kvality. Hlavní složkou jídelníčku tvoří maso, mléko, vejce, ryby a mléčné výrobky. Z ovoce jsou doporučované zejména bobuloviny a ze zeleniny plody s nízkým obsahem škrobu. 

Stejně jako u paleo diety jsou vyloučené obiloviny, brambory a další produkty obsahující škrob. Nedoporučují se ani produkty obsahující rostlinné oleje a pochopitelně jsou zapovězená i sladidla.

Pro osoby, které preferují low carb stravu, jsou hmyzí produkty vítaným zpestřením jídelníčku. Sušení červíci mohou být nejen skvělou svačinkou do práce nebo na cesty, ale mohou také obohatit zeleninový salát o nezvyklý křupavý element nebo se mohou stát originální přísadou na ozdobu chutné polévky. Z hlediska obsahu sacharidů jsou dobrou volbou i proteinové nápoje s hmyzím proteinem.

Vegetariánství & veganství

U vegetariánů a veganů je konzumace jedlého hmyzu zdrojem častých debat. Pro některé vyznavače tohoto životního stylu je totiž i hmyz zvíře jako kterékoliv jiné a z etických důvodů je pro ně tento druh stravy naprosto nepřípustný. 

U některých veganů či vegetariánů je ale jedlý hmyz akceptován jako významný zdroj bílkovin, protože je jeho chov i usmrcení humánní a hmyz díky absenci nervové soustavy necítí bolest. 

Záleží tedy, jestli na tom, jaké je motivace pro váš životní styl. Pokud jste vegetarián/vegan z důvodu, že vám maso nechutná, pak můžete dát sušenému hmyzu šanci a ochutnat třeba cvrčí krekry nebo výborné proteinové tyčinky, které nejen zasytí, ale navíc dodají i energii a spoustu bílkovin, omega-3 mastných kyselin a vitamínů.

V případě, že maso a živočišné produkty odmítáte z etických důvodů, ale zároveň se nebráníte tomu, jedlý hmyz využít jako občasné zpestření, můžete sáhnout třeba po chutném hmyzím jerky nebo po cvrččí mouce na vaření a pečení.

Více informací v článku:
Jak to chodí na hmyzí farmě?

Vitariánství (Raw strava)

Specifický přístup ke stravování zastávají příznivci vitariánství. Ani zde si nepochutnáte na žádných živočišných produktech. Hlavní roli hraje rostlinná strava, která ale na rozdíl od veganské stravy, musí být v syrovém stavu. Povolené je potraviny upravovat max. při teplotě 42 °C, protože jen tak si uchovávají většinu vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek.

I zde tedy platí, že pokud jste se pro vitariánství rozhodli z etických a morálních důvodů, pak pro vás jedlý hmyz nejspíš nebude to pravé. Pokud je vaší motivací zlepšení kondice, minimalizování uhlíkové stopy nebo zdravý životní styl, pak byste jedlý hmyz zařadit do svého raw jídelníčku mohli, ale pouze v případě, že k jeho usmrcení došlo pomocí šokového zmrazení. Jestliže se při usmrcování používala pára nebo horká voda, jedná se o tepelnou úpravu, která není přípustná.

Samozřejmě, že dietních stylů a způsobů stravování je nekonečně mnoho a v jednom článku bychom jen těžko obsáhli všechno. Vybrali jsme ty, které jsou známé a na které nám od našich zákazníků chodí nejvíce dotazů. Níže můžete mrknout na další články, nebo se s otázkou obraťte na náš e-mail info@hmyzarna.cz

 

Zdroje:

1. proteinq.com
2. celiac.com
3. 21bites.com
4. washingtonpost.com
5. bugsolutely.com
6. bugvivant.com
7. everydayhealth.com

radka-fucikova

Radka Fučíková

autorka článku
O gastronomii se zajímám už od malička, ale nikdy jsem si nepomyslela, že mi život přinese do cesty jedlý hmyz. Zjišťování informací o druzích, způsobu zpracování a dalších zajímavostech z hmyzího světa je pro mě naprosto fascinující a baví mě, že tohle téma stále ještě ve společnosti vyvolává kontroverzi. Ráda jdu proti proudu a svými texty se snažím rozšířit povědomí o tom, že jedlý hmyz je skvělou alternativou, kterou by každý z nás měl alespoň jedenkrát za život vyzkoušet.

Vybrané články z Hmyzího blogu

To nejdůležitější, co byste měli vědět o jedlém hmyzu

Jedlý hmyz - fenomén, který zachrání lidstvo před hladomorem a klimatickou krizí, nebo pouhý módní výstřelek?

Za nás je to rozhodně potravina, která budoucnost má a věříme, že se snadno zabydlí i v českých jídelníčcích.

Přečíst článek

5 důvodů, proč zařadit jedlý hmyz do jídelníčku

Proč se v poslední době tolik mluví o tom, že jedlý hmyz je potravinou budoucnosti?

Hmyz určený k potravě je pro tyto účely speciálně chován na hmyzích farmách, které splňují ty nejvyšší standardy kvality a bezpečnosti.

Přečíst článek

Jak to chodí na hmyzí farmě?

Když někomu řekneme o tom, že prodáváme na e-shopu výrobky s jedlým hmyzem, dost často dostáváme otázku, jak a kde se takový hmyz chová.

Hmyzí farmy nejsou ničím tajemným, ostatně, pár už jich máme i u nás v Čechách. Jak to v nich vypadá?

Přečíst článek